Tento rok bylo hlavním tématem překlenutí mezer mezi jednotlivými obory a následující článek přináší přehled toho nejzajímavějšího, co bylo k vidění. 

Na festivalu bylo nepřeberné množství přednášek, workshopů a projekcí od těch největších odborníků v oboru, kteří jsou zodpovědní za efekty, animace, příběh a vývoj ve filmových trhácích nebo úspěšných herních titulech. Zároveň si jednotlivá studia na festivalu rozložila své náborové stánky, kde se snažila přilákat talentované a schopné lidi do svého týmu. Vedle toho všeho se nacházely prezentace softwarů a technologií s filmem a hrami souvisejících. V neposlední řadě se na FMX 2019 prezentovaly také školy a edukativní kurzy.

 

Česká stopa

Českým zástupcem na festivalu byla Anomalia – kurzy zaměřené na trénink profesionálů v oblasti animace. Anomalia funguje již 9 let a prošlo jí mnoho studentů, kteří dnes pracují na filmech a hrách s mezinárodním dosahem. Samotní lektoři jsou vybíráni z řad špičkových profesionálů z Pixaru, Dreamworks, Disney nebo třeba z Valve, pokud bychom se bavili o herním průmyslu. Tento rok byly přichystány jak klasické kurzy, které byly zaměřené na trénink, tak inkubátory vývoje pro týmy lidí, jež pracují na vlastním projektu.

 

Světová kinematografie

Také se dalo nakouknout pod pokličku procesu tvorby velkých animovaných filmů. Příkladem je do kin čerstvě uvedený snímek Jak vycvičit draka 3. Na tomto příkladu mohl člověk vidět, jak se tvůrci kreativně potýkali s návrhem bílé dračice, jak hledali správný tvar, vzhled či pohyb. Inspiraci brali z reálné zvířecí říše. Velkým oříškem bylo, aby to stále bylo nedomestikované zvíře, aby nebyla podobná člověku, ale zároveň musela být její postava pro diváky srozumitelná. Samozřejmě to s sebou neslo technické výzvy, které bylo potřeba překonat. Bylo zřejmé, že kreativci a technici velmi úzce spolupracovali. Také bylo zajímavé, že limitem nebylo, zda jde něco vytvořit. Spíše se řešily finanční priority – kde lze zainvestovat více peněz a lidské píle a kde se naopak už musí zjednodušovat. Velice mě zaujal přístup vývojářských oddělení – uděláme si práci složitější a těžší, aby byl výsledek animátorů lepší. Zkrátka vše bylo zaměřeno na co nejvyšší kvalitu.

 

AR a VR v rukou profesionálů

Velice zajímavým příspěvkem bylo použití AR a VR v Disneylandu. Byl to velice praktický vhled zkušených tvůrců atrakcí nejznámější sítě zábavních parků na světě. S rozšířenou realitou a přenosnými zařízeními experimentovali již před dvaceti lety. Jejich perspektiva je taková, že příběh je tvořen prostředím a veškeré trasy jsou vedeny se záměrem intenzivního zážitku pro celou rodinu. Proto nechtějí, aby se kdokoliv „zavřel“ do svého telefonu nebo do pixelů virtuální reality, zejména když vybudování prostředí parku stálo miliardy dolarů.

S tímto ohledem vytvářejí aplikace, které rozšiřují zážitek a jsou schopny jej prodloužit až domů. Ukázali nám například exkluzivní foto a video z připravované nové oblasti (sekce) „Hvězdné války – Na okraji vesmíru“. Po celou dobu platil sice velice striktní zákaz focení, ale mohli jsme alespoň vidět jejich připravované řešení s mobilním zařízením, které využívá rozšířenou realitu. Ta je postavená na budování reputace a získávání kreditů. Telefon v ruce tak najednou působí jako přirozená součást světa Hvězdných válek a vy jste jedním z jeho obyvatel. Podle toho, jaké úkoly volíte, se stáváte buď rebelem, příznivcem First Order, nebo žoldákem. Průhled kamerou má na sobě šum a další efekty, které známe z ikonické filmové ságy, hackujete podobně jako ve filmu – a co je fantastické – vaše akce rozhýbávají reálné mechanismy okolo, třeba droida, kterého odemknete a on na vás opravdu začne reagovat...

 

Unity workshop

Další den jsem strávil u přednášek spojených s herním enginem Unity, který se čím dál více používá i ve filmu. Popisovaly se nástroje a postupy, jak tento herní engine používat jako platformu pro tvorbu VR a AR, ale i seriálů a filmů. Autoři skutečně vyprodukovali několik filmů s renomovanými tvůrci. Účastnil jsem se i workshopu, kde jsme vytvořili jednu scénu – ohyb kamery, animace, světla, postprodukce a render videa. Vše bylo vidět v reálném čase. Ve srovnání s tradičním přístupem je to skutečně revoluční – jen samotné výpočty finálních snímků jsou u filmu nesmírně časově a výkonově náročné a každá chyba je drahá. Pokud je něco potřeba upravit v postupu, jako je tento, je to možné udělat prakticky ihned.

Je pravda, že pro film nebo realistické snímky to ještě není ono, ale kupříkladu stylizovanou animaci pro seriály lze tímto způsobem bez potíží vytvořit. Je to relevantní především v naší oblasti, kdy je téměř nemožné získat financování pro tradiční produkci animovaného seriálu, natož aby na sebe takto vytvořený seriál vydělal.

 

Strojové učení

Jedna přednášková síň byla celý den věnována strojovému učení a jeho využití pro rozpoznávání obrazu, klasifikaci, učení pohybu a další.

 

Novinky a speciality

Mimo přednášky jsem prošel výstavní část, kde jsem viděl nesmírné technologické zázraky. Například Unreal engine demonstroval vlastní destrukční systém, který dopočítává, jak se co ničí, a ukazuje vnitřní struktury. Doteď se rozbité předměty předmodelovávaly a jen se na ně aplikovala fyzika, což se pozná tak, že je rozbití stále stejné. Zde však byla ona destrukce pokaždé jedinečná.

 

V neposlední řadě byly na FMX také systémy pro zachytávání pohybů lidí do filmů a her. Mimořádné bylo zjištění, že nepotřebují žádné kamery, ale pouze speciální senzory, takže je možné jít třeba 50 metrů a stále vás systém zachytává. Stojí za tím neuvěřitelné množství algoritmů a hardwarových řešení kompenzujících magnetické pole, zatínání svalů, fyziologii člověka atp.

 

Představovaly se rovněž systémy pro animaci davů, cloudové počítání, volumetrické zaznamenávání a přehrávání, tvorbu nebo skenování materiálů, optimalizaci modelů a ještě mnoho dalšího.

 

Byl to nabitý týden, kde i kdyby se člověk rozdělil natřikrát, nestačil by zachytit vše zajímavé. Je zřejmé, že se dříve oddělené světy stále více spojují a díky společnému překonávání neuvěřitelných technologických bariér dokáží tvořit nová nádherná díla.