Čas od času v Trigamě narazíme na poptávku po auditu aplikace. Už po prvních pár větách však zjistíme, že firma nechce dělat audit aplikace, ale chce, aby ji začalo používat výrazně víc lidí. Aby si ji stáhly tisíce uživatelů a konečně se vrátily peníze investované do vývoje.
Jenže takhle jednoduše to nefunguje. Bez širšího kontextu nelze hodnotit obrazovky aplikace a navrhovat nějaká doporučení. Ano, občas je na první pohled vidět, že je někde špatně pojmenované tlačítko nebo že lze zjednodušit pár prvků na obrazovce. Ale to v zásadě ničemu nepomůže. U produktového, user-experience i grafického designu jde především o uživatele. Pokud konkrétní aplikaci nikdo nestahuje, tak to určitě nebude tím, že je v ní něco špatně. Pojďme si říct několik základních tipů, jak si ověřit, zda má aplikace skutečně šanci na úspěch.
Správně definovaná cílovka
Abyste se trefili, je potřeba správně zamířit. Složitější to opravdu není. Pokud ještě nemáte svoji personu či persony, je na čase si je popsat. A pokud ani nevíte, co persona je, ať váš product owner, hlavní business analytik nebo jiná zodpovědná osoba stráví pár minut na googlu. Anebo si počkejte na některý z příštích blogů.
Aplikace musí být užitečná!
Pozor, teď se nebavíme o zábavním průmyslu, cílem her je spálit čas nebo získat nějakou odměnu (i když jen virtuální). Ale appka pro využití v reálném životě musí přinášet uživatelům nějakou hodnotu či výhodu nebo řešit jejich skutečně existující problém. A takový problém by ideálně měl být opakující se nebo dlouhodobý. Pokud uděláte aplikaci, jejímž účelem je možnost oznámit vaší firmě změnu adresy, tak pro většinu lidí bude naprosto bezcenná.
Musíte být vidět
Existuje spousta skvělých aplikací, které leží na storech či se spouštějí nenápadným tlačítkem na webové stránce a nikdo o nich neví. Dlouhodobě se potvrzuje, že částky investované do marketingu jsou stejně vysoké jako cena za vývoj aplikace, v určitých oborech dokonce třeba i třikrát větší.
Máte přiměřenou cenu?
V online světě je zcela běžné, že jsou věci zdarma. Třeba e-mail. Představte si, že vám někdo začne nabízet e-mailovou schránku za peníze. Velmi pravděpodobně si poklepete na čelo a rychle na něj zapomenete. A úplně stejně byste si měli vyhodnotit atraktivitu a případnou prodejnost své aplikace či služby.
Používání aplikace nic nesmí bránit
Uživatelé nechtějí poskytovat svoje citlivé údaje. Existují studie, které přímo změřily, jaký dopad má každé registrační políčko navíc. Takže čím méně údajů budete v rámci registrace chtít, tím by vaše konverze měly být lepší.
Došli jste až sem a myslíte si, že jste všemi uvedenými kritérii prošli úspěšně? Pokud ano a přitom to stále nefunguje, pak je možná opravdu čas nechat si udělat komplexní audit (rádi pomůžeme), který se pokusí vyhodnotit a kvantifikovat uvedené parametry (a celou řadu ještě složitějších souvislostí) a následně najít nápravu. Dost často totiž nemusí jít o chybu aplikace jako takové, ale o soubor celé řady okolností. Na druhou stranu existuje i spousta aplikací, které zkrátka nikdy úspěšné nebudou.
Držte se přísloví „fail fast, learn faster“, protože někdy je lepší přiznat si včas neúspěch a dále na něm neprodělávat. Poučte se z něj a o něco zkušenější se můžete vrhnout do dalšího úkolu či projektu. Držím palce!
Sdílet článek