V poslední době se o společnosti Netflix mluví nejenom jako o platformě pro sledování filmů, ale také v souvislosti s jedním z nejmodernějších způsobů řízení firmy, týmů i jednotlivců. Onen způsob byl výborně popsán přímo CEO společnosti v knize No Rules Rules. Skutečně se však dá firma řídit bez pravidel? A pokud ano, vede to k úspěchu? A šlo by to aplikovat v České republice?
Business není rodina, business je sport
Představte si, že jste trenér fotbalového týmu. Chcete vyhrávat. Jaké hráče si do svého týmu pořídíte?
Jestli skutečně chcete vyhrávat, musíte si pořídit ty nejlepší hráče na jednotlivé pozice. Ale pozor, fotbal je týmová hra, takže tito jednotlivci zároveň musí hrát stejně dobře i v týmu. A nezapomínejte, že nejlepší hráči budou chtít nejvyšší platy.
Jenže i ti nejlepší občas na hřišti udělají chybu. Tu jim pak okamžitě musí popsat spoluhráči nebo trenér. Společně si musí vyříkat, co se stalo a proč remizovali, když měli vyhrát. A pokud se chyby nějakého hráče budou opakovat, musí se vyměnit za lepšího. Také v případě, kdy hráč přímo nechybuje, ale zkrátka na to už nemá a zaostává, je třeba jej vyměnit.
Možná se vám obsah předchozích řádků zdá zcela jasný, ale představte si, že se ve firmě budete chovat stejně jako trenér nebo majitel týmu, který chce vyhrávat. Že to nejde? Jde. Ale nikdo neříká, že je to jednoduché.
Ale sport je přece plný pravidel
Ano, ve sportu je spousta pravidel, a pár jich dokonce najdeme i v Netflixu. Ale mají zkrátka jinou podobu a řadě lidí mohou připadat nereálná až utopistická. Uveďme si pár příkladů:
- Nesleduje se čerpání dovolené,
- Žádné limity pro rozhodování o nákupech,
- Pracovníci mohou své projekty dělat po svém.
Pojďme se na tato pravidla podívat blíže. Co znamená, že se nesleduje čerpání dovolené? Může si každý dovolenkovat, kdy chce? Ano, může. Ale nebude. Vzpomeňte, že se stále bavíme o těch nejlepších fotbalistech. A ti si prostě nevezmou dovolenou v posledních pěti minutách finálového zápasu. Dokonce se ukázalo, že hrozí opačný efekt – v některých týmech si lidé dovolenou přestali brát, protože nechtěli být horší než šéf. A proto vzniklo další antipravidlo: Vedoucí musí hodně mluvit o své dovolené, aby se jejich podřízení nebáli brát si volno také. 😊
Jak se řeší dělání projektů po svém? Tak v první řadě se hodnotí výsledky. Všichni jsou špičkově placeni. Nedostávají žádné odměny, protože jsou zkrátka a dobře špičkově placeni. A pokud nebudou podávat špičkové výkony, opustí hřiště. Pokud udělají chybu, musí se z ní poučit, a to nejenom oni, ale ideálně celá firma. A ten, kdo bude chybovat opakovaně, dostane výpověď.
A co ty nákupy bez limitů, bez schvalování? Pokud si chcete něco koupit a odpovíte si kladně na otázku, zda je onen nákup v nejlepším zájmu Netflixu, prostě si to bez dalšího zdlouhavého obhajování před nadřízenými koupíte.
Jak je možné, že to Netflixu funguje?
Netflixu trvalo řadu let, než se dostal do dnešního stavu. Cesta k němu nebyla přímočará, stejně jako spousta situací není černobílých. Zároveň je třeba dodat, že by tohoto stavu nebylo docíleno, kdyby nedošlo ke splnění hned několika klíčových podmínek:
- Firma musí být plná špičkových týmových
hráčůpracovníků. - Ve firmě musí fungovat zpětná vazba a upřímnost. Každý může hodnotit každého. Každý má povinnost dotazovat se na feedback ostatních.
- Špičkoví pracovníci se špičkově platí. Pokud hodnota člověka na trhu vzroste, vzroste i jeho plat.
- Špičkoví pracovníci mají maximální volnost v tom, co dělají.
- Jednorázová chyba není ostuda, ale příležitost k poučení a zlepšení.
- Pokud někdo z dlouhodobého pohledu přestane být špičkovým pracovníkem, je nutné to řešit a dát mu dostatečnou zpětnou vazbu a prostor pro zlepšení. Pokud se to nepovede, je třeba se s takovým pracovníkem rozloučit.
Firemní kulturu Netflixu lze jen složitě vměstnat do několika odstavců. V řadě ohledů připomíná nějaký holistický sci-fi svět, a možná právě proto si na závěr povíme ještě poslední antipravidlo, které lze snadno použít v každé firmě.
Představte si, že přemýšlíte, zda někoho vyhodit. Položte si následující otázky: „Když Franta přijde, že chce zítra skončit, budu bojovat za to, aby neskončil? Nebo to akceptuju, a možná si dokonce trochu oddechnu?“
Pokud je to to druhé, tak je čas se s Frantou rozloučit a začít hledat někoho lepšího. Někoho, za jehož setrvání ve firmě budete chtít bojovat. Tomuto pravidlu říkají v Netflixu Keepers Test. A teď si místo Franty představte nějakého reálného spolupracovníka… Nebo třeba sami sebe! :-)
Sdílet článek